
SZJ: Digitalno državljanstvo – “Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani”
Digitalno državljanstvo – Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani
Ljubljana, 7. maj 2025 – V tednu, ko praznujemo dan Evrope (9. maj), je Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) s slavnostno prireditvijo v Ljubljani zaključila nacionalni del natečaja Evropa v šoli. Letošnja tema Digitalno državljanstvo – Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani je otroke in mladostnike spodbudila k razmišljanju o tem, kako odgovorno in zavestno uporabljati digitalne tehnologije ter graditi varno, vključujočo in spoštljivo digitalno skupnost.
ZPMS letos že dvajsetič zapored vodi ta pomemben natečaj na nacionalni ravni, sicer pa je natečaj Evropa v šoli v Sloveniji prisoten že več kot 30 let. V tem času je pod njegovim okriljem sodelovalo vsaj 150.000 otrok in mladostnikov iz vse Slovenije – kar potrjuje razsežnost in vpliv natečaja na slovenski vzgojno-izobraževalni prostor.
Natečaj Evropa v šoli 2025
Temo natečaja vsako leto določi Nacionalni odbor natečaja Evropa v šoli pri ZPMS. Vsebina in slogan se običajno navezujeta na temo evropskega leta ali na enega izmed ciljev trajnostnega razvoja. Letošnja tema Digitalno državljanstvo, ki sovpada s 10. ciljem trajnostnega razvoja (Zmanjšanje neenakosti), je spodbudila več kot 5.000 otrok in mladih k razmisleku o aktivni vlogi posameznika v digitalni družbi. S pomočjo predanih mentorjev so mladi ustvarjali v šestih različnih kategorijah: literarni, likovni, fotografski, video, spletni in ustvarjalni.
Digitalno državljanstvo
Digitalno državljanstvo je ena ključnih tem današnjega časa. Ponuja priložnost, da se otroci in mladostniki naučijo, kako varno, odgovorno in kritično uporabljati digitalne medije. Spodbuja razumevanje zasebnosti, zaščite osebnih podatkov in prepoznavanja dezinformacij, hkrati pa krepi vrednote, kot so spoštovanje, strpnost in digitalna solidarnost. Tako kot nas v vsakdanjem življenju vodita spoštovanje in razsodnost, naj nas tudi v digitalnem okolju vodi modrost – čarovnija na dlani, ki omogoča varne in odgovorne odnose.
Uvodoma je zbrane nagovorila predsednica ZPMS Darja Groznik: »Današnji dan je praznik ustvarjalnosti, znanja in povezovanja – vrednot, ki jih skupaj negujemo že desetletja. Letos obeležujemo kar dve pomembni obletnici: 30 let, odkar je natečaj Evropa v šoli prisoten na Slovenskem, in 20 let, odkar Zveza prijateljev mladine Slovenije s ponosom vodi ta projekt. V vseh teh letih smo skupaj z vami ustvarili prostor, kjer lahko otroci in mladostniki izražate svoja razmišljanja, občutja in vrednote. Na to smo resnično zelo ponosni. Letošnja tema “Digitalno državljanstvo – Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani” nas je spodbudila k pomembnemu razmisleku. Vaša dela nas navdušujejo – ne le s svojo domišljijo, ampak tudi s pogumom, da spregovorite o tem, kako se v resnici počutite v digitalnem svetu. Pokazali ste, da razumete moč spleta – in hkrati njegove pasti. Prav zato je pomembno, da kot družba spregovorimo o odgovornosti – o tem, da naj tehnologija ostane orodje v naših rokah in ne obratno. Mi moramo biti gospodarji svoje pozornosti, svojega časa in svojih vrednot – tudi v digitalnem svetu. Zato še posebej cenimo, da ste v svojih prispevkih poudarjali pomen varnosti in digitalne higiene. To so temelji odgovornega digitalnega državljanstva.««.
Dogodka sta se udeležili tudi Mojca Štruc, v. d. generalnega direktorja Direktorata za digitalno družbo z Ministrstva za digitalno preobrazbo in mag. Nataša Bušljeta z Urada vlade RS za komuniciranje. Njuna prisotnost potrjuje pomen obravnavane teme in močno podporo institucij, ki soustvarjajo temelje digitalne prihodnosti Slovenije.
Mojca Štruc je izrazila veselje, da je bila lahko danes del dogodka, del mladostne energije in zagnanosti ter med drugim izpostavila: »Pomembno je, da je človek tisti, ki je v ospredju digitalne preobrazbe in ne obratno. /… / Umetna inteligenca in tehnologija … vse to nam predstavlja veliko priložnosti in tudi nevarnosti. In samo ena pot je, da ostanemo varni, to je: učenje. Razvijanje spretnosti in kritično razmišljanje. / … / Za vas mlade bi posebej izpostavila, da se zavedate nevarnosti od odvisnosti od tehnologij, druga nevarnost pa je, da vse, kar nam nove tehnologije ponudijo, vzamemo kot čisto resnico in pozabimo kritično razmišljati.«
ZPMS se za sodelovanje iskreno zahvaljuje tudi gospe Petri Bevek z Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki je letos prispevalo k vsebinski zasnovi natečaja, ter vsem ostalim partnerjem, ki so omogočili njegovo izvedbo.
Največja zahvala pa gre seveda številnim mentorjem, koordinatorjem in članom strokovnih komisij, ki z velikim trudom zbirajo, ocenjujejo in predstavljajo ustvarjalna dela otrok in mladostnikov po vsej Sloveniji.
Ponosni smo na tradicijo, ki jo bomo negovali naprej
Natečaj Evropa v šoli je mnogo več kot le tekmovanje. Je prostor vzgoje za demokracijo, človekove pravice in aktivno državljanstvo. Spodbuja sprejemanje drugačnosti, uči strpnosti, krepi medkulturni dialog in razvija socialne ter državljanske kompetence mladih. Prav tako jih usmerja k razmišljanju, odločanju in prevzemanju odgovornosti – tako v fizičnem kot v digitalnem svetu. Ponosni smo na vsakega posameznika, ki prispeva k tej plemeniti zgodbi, in ponosni smo na tradicijo, ki jo bomo z veseljem negovali tudi v prihodnje.
Letošnje zmagovalce in njihova dela si lahko ogledate tukaj.
Podporniki letošnjega natečaja
Društvo Bralna značka Slovenije, Urad vlade Republike Slovenije za komuniciranje, Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, Center šolskih in obšolskih dejavnosti, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Vesoljski center Noordung, Računalniški muzej, Tehniški muzej Slovenije, Pustolovski park Geoss, PAC Sports in Hostel pod Voglom ter Bovec šport Center
Foto: Anže Krže





