Na Zvezi prijateljev mladine Slovenije že aktivno pripravljamo projekt Dedek Mraz – “živa” dediščina za srečne otroke, s katerim smo uspešno kandidirali na javnem razpisu Ministrstva za kulturo RS za podporo nesnovni kulturni dediščini.

Čeprav se narava že prebuja v pomlad in številne misli uhajajo k toplim poletnim dnem, pri nas pogledujemo tudi proti decembru – času prazničnega vzdušja, pravljic in dobrih mož. Projekt, ki je pred nami, bo pomembno prispeval k ohranjanju in utrjevanju tradicije lika Dedka Mraza, ki v slovenskem prostoru že desetletja simbolizira praznično dobroto, toplino in veselje.

Obisk Dedka Mraza kot del nesnovne kulturne dediščine

Zveza prijateljev mladine Slovenije ima obisk Dedka Mraza vpisan v register nesnovne kulturne dediščine. Od leta 1953 v naši organizaciji skrbimo za razvoj in izvedbo prireditev, ki otrokom v prazničnem času zagotavljajo veselo in pravljično doživetje.

Praznovanja skozi čas

Program Dedka Mraza se je razvijal od leta 1948 naprej. Najprej so bile osrednje prireditve za vse otroke, kasneje so obdarovanja potekala po delovnih organizacijah, šolah in vrtcih. Poudarek je bil na skromnosti daril in bogati kulturni vsebini. Prvi sprevod Dedka Mraza je bil organiziran leta 1950, ZPMS pa je skozi leta pripravljala smernice in ocenjevala kakovost prireditev.

Leta 1991 je ZPMS izdala pomembne usmeritve za praznovanja, ki poudarjajo vključevanje vseh otrok, ne glede na njihovo ozadje, ter pomen pravljičnega prazničnega vzdušja. Tudi danes v številnih občinah dedek Mraz obiskuje otroke, ponekod pa jih še vedno vse predšolske tudi obdarijo.

Obiski dedka Mraza, ki jih društva in zveze v okviru ZPMS izvajajo po vsej Sloveniji že od sredine prejšnjega stoletja, so globoko zakoreninjeni v spomine in čustva mnogih generacij. Kot nosilci enote nesnovne kulturne dediščine »Obisk dedka Mraza« želimo to pomembno tradicijo še bolj povezati s sodobnim družbenim prostorom ter jo približati tako otrokom kot odraslim.

Naš cilj je jasen: da dedek Mraz ostane – ali ponovno postane – osrednja praznična figura v decembrskem času v Sloveniji, kot pomemben del naše kulturne identitete in prazničnega izročila.

**

Na ZPMS smo ustanovili tudi Sklad Dedek Mraz, da z zbranimi sredstvi omogočimo našim članicam organizacijo nepozabnih decembrskih dogodkov za otroke iz socialno šibkejših okolij. Dedek Mraz tako poskrbi, da noben otrok ne ostane brez prazničnega nasmeha in toplih spominov. Sklad dedek Mraz – Zveza prijateljev mladine Slovenije