Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je v petek, 25. 10. 2019 v Muzeju novejše zgodovine Slovenije (MNZS) pripravila seminar za mentorje zgodovinskih krožkov, ki pod okriljem ZPMS potekajo že 51. leto. V uvodnem nagovoru je vse zbrane pozdravila ga. Vlasta Nussdorfer, svetovalka predsednika Republike Slovenije, topel sprejem sta mentorjem in predavateljem izrekli tudi ga. Breda Krašna, generalna sekretarka ZPMS ter dr. Monika Kokalj Kočevar, predsednica programa Mladi raziskovalci zgodovine in muzejska svetnica MNZS.

Vlasta Nussdorfer se je uvodoma pošalila: »Spomnim se, da sem nekje prebrala napis, da je zgodovina veda o mrtvih, ki muči žive. Ampak, ko sem zagledala napis: MLADI ZGODOVINARJI, in ko sem slišala, da boste govorili o poklicih, sem vedela, da tukaj pa že ne bo mučenja. Vsi, ki delate v teh krožkih, ste lahko srečneži, ker delate med mladimi in veselimi ljudmi. Pravzaprav si želim, da bi lahko bila spet mlada in sodelovala v teh krožkih. Vesela sem, da boste lahko iz tega dogodka odnesli čim več.«

Seminarja se je udeležil tudi g. Matic Žgajnar, eden izmed ustanoviteljev komisije za delo zgodovinskih krožkov. Matic je strnil nekaj misli: »Začetki krožkov so bili zelo skromni. V primerjavi z današnjim dnem je to kot noč in dan. Jaz sem že takrat, ko smo začeli s krožkom, razmišljal, kako bi se vključilo čim več ljudi, da bi zbrali čim več materiala za v »arhiv«. Zato smo se povezali z ZPMS, da so nam na pomoč priskočili mladi. Naši začetki pa so seveda zaznamovani z vojno, taborišči … Tudi denarništvo v času vojne je bila zelo priljubljena tema.« 

Monika Kokalj Kočevar je o tem, zakaj program Mladi raziskovalci zgodovine lahko živi že 51 let, povedala: »Vsa ta leta nas naprej žene nova moč mladih generacij, ki si želijo raziskovanja. Zavzemamo se, da bi mlade generacije raziskovale svojo kulturno dediščino, da bi spoznavale, kaj se je dogajalo v preteklosti, da bi znale to ceniti in raziskovati. Predvsem pa je potrebno poudariti tudi raziskovanje lokalne okolice. Učenci nam pripravljajo zelo zanimive naloge. Mlade naučimo raziskovati, učimo jih timskega dela, kako se raziskuje v muzejih, arhivih in potem jih naučimo svoje delo tudi predstaviti.«

Mladi iz programa, ki teče že toliko let, resnično odnesejo ogromno. Naučijo se raziskovati, samostojno proučevati in razmišljati, oblikujejo odnos do kulture, do zgodovine in jo s tem tudi ohranjajo. V programu letno sodeluje približno 300 otrok, večinoma zadnje triade in v ZPMS smo vsako leto na vse otroke in njihova raziskovalna dela zelo ponosni!

Vsako leto je za sodelujoče v programu razpisana nova raziskovalna tema. Temo razpiše komisija, ki jo sestavlja 20 univerzitetno usposobljenih zgodovinarjev, etnologov, geografov in podobnih strokovnjakov, zaposlenih na raziskovalnih inštitutih, v muzejih in arhivih. Komisija novo temo oblikuje karseda široko, da je izvedba raziskave mogoča v vsakem lokalnem okolju. V šolskem letu 2019/2020 bodo tako mladi raziskovali na temo Poklici v preteklosti.

Posebej povabljeni predavatelji strokovnjaki so na letošnjo razpisano temo predstavili nekaj zanimivih poklicev:

Dr. Marija Počivavšek je predstavila poklic trgovca, Irena Lačen Benedičič je govorila o poklicu železarskih Jesenic, Bogdana Marinac o podmorničarjih, Katarina Jurjavčič o fotoreporterjih v primežu uredniških politik, Monika Močnik pa je predstavila poklice v preteklosti na fotografijah Dnevnikovega fotoreporterja Marjana Cigliča.

Ob koncu dogodka so si udeleženci ogledali fotografsko razstavo »Nace Bizilj – Fotoreporter«.

S spoštovanjem,

Zveza prijateljev mladine Slovenije

ZBORNIK zgodovinarjev ZPMS 2019 Poklici v preteklosti